Apie paskolos palūkanas: kaip nepermokėti?

Lietuvoje daugelis jaunų žmonių savo gyvenimą savarankiškai pradeda pasiimdami paskolą. Bankai noriai suteikia, tereikia atitikti tam tikrus kriterijus. Būsto paskolų palūkanos daugeliui žmonių atrodo tarsi rykštė, tad taip ties jomis susikoncentruojama, kad pamirštamos kitos paskolos sąlygos, kurios tikrai ne mažiau svarbios.

Palūkanos neturėtų Jūsų labai gąsdinti. Kaip pastebi paskolins.lt specialistai – svarbiausia tiksliai išsiaiškinti smulkmenas apie jas, kad paskolą pavyktų grąžinti iki galo ir laiku. Taip pat rekomenduotina pasikonsultuoti su keliais bankais ar kredito įstaigomis, ieškant geriausių (vadinasi mažiausių) palūkanų. Specialistai rekomenduoja neslėpti nuo kreditorių, kad pasiūlymų ieškote ir pas jų kolegas/konkurentus. Taip galima tikėtis papildomų nuolaidų.

Mes remdamiesi www.kreditus.lt medžiaga paruošėme jums keletą patarimų. Tikimės, kad jų pagalba lengviau susigaudysite kreditų palūkanose ir galėsite lengviau priimti sprendimą kur skolintis.


Palūkanos – maža paskolos dalis

Būsto paskolų palūkanos dažniausiai yra tik ledkalnio viršūnė, kuri paslepia įvairias sąlygas, papildomus mokesčius. Taigi, didesnės palūkanos ne visada yra blogai lygiai taip pat kaip mažesnės ne visada yra labai gerai. Pavyzdžiui, didžioji dalis bankų teigia, kad suteikia galimybę grąžinti kreditą anksčiau laiko, jeigu klientui tai yra patogu. Tačiau įsiskaičius sąlygas pamatysite, kad grąžinus anksčiau yra taikomos įvairios baudos, taigi galutiniame rezultate paprastas žmogus vistiek pralaimi. Dar baisiau, kai mažomis palūkanomis skolinantys bankai sąlygose nustato, kad esant tam tikroms aplinkybėms gali keisti paskolų dydį. Žinoma, jis nebus keičiamas pagal nuotaiką, tačiau tai labai nestabilu ir klientui sunku įvertinti mėnesines įmokas.

Kintamosios ir fiksuotos palūkanos

Kalbant apie kintamąsias ir fiksuotas palūkanas taip pat reikia atsižvelgti į kelias smulkmenas. Anksčiau žmonės dažnai rinkdavosi nefiksuotas palūkanas, kadangi jos būdavo labai mažos. Neskaičiuojant gali pasirodyti, kad žmogus sutaupo. Visgi, infliacija dirba savo darbą iš šiuo metu tie, kurie pasirinko fiksuotas palūkanas – skaičiuoja pliusus, o ne minusus, kaip kad likusieji. Šiuo metu Lietuvos bankai rekomenduoja pasirinkti fiksuotas paskolų palūkanas. Ne todėl, kad bankui tai būtų geriau. Paprasčiausiai, klientui bus kur kas lengviau planuotis savo finansus.

Tie kas linkę labiau rizikuoti ir ateityje tikisi pajamų augimo renkasi nefiksuotas palūkanas, nes tai leidžia išnaudoti esama situacija rinkoje ir dažnai mokėti ganėtinai žemas palūkanas. Žinoma tokie žmonės rizikuoja ir pasikeitus Europos Centrinio Banko pozicijai gali mokėti dvigubai ar net dar didesnes mėnesines įmokas.

Suprantama, kad būsto paskolų palūkanos skirtinguose bankuose labai varijuoja. Lygiai taip pat kaip ir skolinama visiškai skirtingomis sąlygomis. Kiekvienas atvejis yra labai individualus ir norint išsiaiškinti, kuris variantas tinka konkrečiai Jums – būtina pasitarti su finansininkais, kurie įvertinę Jūsų galimybes pasiūlys ir labiausiai tinkamą strategiją.

Skolintis svarbu neskubėti ir prieš priimant sprendimą dėl kredito reikia tinkamai įvertinti situaciją. Dažniausiai su problemomis grąžinant kreditą susidurią tie žmonės, kurie pernelyg optimistiškai vertino savo finansinė padėtį. Dėl šių priežasčių verta pagalvoti kaip elgtumėtės jei jūsų darbo užmokėstis sumenktu 30% ar daugiau procentų. Nepamirškite, kad yra tikimybė, jog darbo galite ir visai netekti – ar turėsite iš ko mokėti paskolą?

Prisimenant dar ne taip seniai buvusi būsto paskolų bumą, dažnai specialistai konstatuoja, kad tuomet būdavo perkamas ne būstas, o svajonė. Pirkdavo jį taip pat ne už pinigus, bet už lūkesčių, nes dažnas bankų klientas nurodydavo neteisingus (padidintus) duomenis apie savo pajamas. To pasekoje tūkstančiai gyventojų liko be būsto ir su didžiulėmis paskolomis, kurias moka iki šiol.